شوالیه بی سر (Sleepy Hollow) 1999

 

┋[شوالیه بی سر » Sleepy Hollow]┋, فیلمی است به (“کارگردانی » تیم برتون | Tim Burton “) و در ژانر ┋[ فانتزی|ترسناک|معمایی ]┋ میباشد ، که البته با کمی چاشنی هیجان و استرس.

بازیگران :

جانی دپ، کریستینا ریچی، میراندا ریچاردسن، مایکل گامبن، کاسپار وان دین، جفری جونز، کریستوفر لی، کریستوفر واکن و مایکل گاف.

این فیلم  توسط  ” کمپانی: Paramount Pictures ” در ” کشور : آلمان ” تهیه و تولید شده است و در “سال ۱۹۹۹” بصورت عمومی نمایش و اکران شده است. فیلم بوده است.

ایکابد کرین (جانی دپ)، پلیس جوانی است که بیش از هر چیز به منطق و علیت معتقد است. بعد از اعتراضی که در مورد شیوه‌های خام و بی‌منطق رؤسایش می‌کند، قاضی (کریستوفر) او را به روستای اسلیپی هالو (سوار بی‌سر) می‌فرستند تا معمای سه قتل اخیر این روستا را حل کند.

قتل‌هایی که در آنها ناشناسی سر مقتولان را قطع کرده‌است.

فیلم Sleepy Hollow مانند دیگر آثار تیم برتون فضایی خیال آلود و مرموز (و در عین حال ترسناک) دارد. این فیلم در گیشه بسیار موفق بوده و در مجموع مخاطبان نظر مثبتی راجع به آن دارند.

افسانهٔ سوار بی‌سر داستانی کوتاه است اثر واشینگتن ایروینگ که به سال ۱۸۲۰ در ژانر وحشت به چاپ رسید. داستان دربارهٔ سواری بی‌سر است که هر شب به جستجوی سر خود می‌پردازد.

Sleepy Hollow همچنین برنده ی جوایز طراحی تولید و طراحی لباس از جشنواره های اسکار و بفتا شده.

ایکابد کرین به اسلیپی هالو می‌رود و در بدو ورود با کاترینا ون تسل (کریستینا ریچی)، دختر بالتوس ون تسل (مایکل گامبون) بزرگ ناحیه برخورد می‌کند. او را در خانهٔ ون تسل می‌پذیرند. همان شب، قتل دیگری صورت می‌گیرد.

ایکابد کرین به بررسی جسد می‌پردازد و می‌بیند که زخم بوی گوگرد می‌دهد و خون کمی از آن ریخته‌است. او در می‌یابد علت برخاستن سوار بی سر از مقبره‌اش، یافتن سر گمشده خودش است. پس از کنکاشهای بسیار ایکابد درمی یابد که مقتولین به هم مرتبط هستند.

با پیگیری این جریان او به بالتوس ون تسل مشکوک می‌شود و اعنوان می‌کند اوست که سوار بی سر را کنترل می‌کند. این فرض ایکابد، رابطه عاشقانه بین او و کاترینا را مخدوش می‌کند. اما در نهایت کاترینا با صحبتهای نامادری اش مواجه می‌شود که مشخص می‌کند اوست که کنترل سوار بی سر را در دست دارد. با مرگ بالتوس ون تسل، ایکابد بازمی‌گردد و با کمک کاترینا و مسبت جوان، پسر یکی از مقتولین، سر سوار را به او برمی‌گرداند و نامادری کاترینا همراه سوار بی سر برده می‌شود و می‌میرد و …

 

فیلم کاملا فضای فانتزی داره و اونقدر این فضاها زیبا و درست خلق شده که بعد از مدتی شمارو در فیلم غرق می کند .

فضاهای رعب انگیز و مه آلودی که در فیلم وجود داره بیننده را مجذوب خود می کند تا پای داستانش نشیند.

فیلم داستان نسبتا ساده ای دارد ولی درست روایت شده و طوری به بیننده نشان داده میشود که بتواند به این فکر کند که قتلها کار چه کسی میتواند باشد و بیننده را درگیر داستان و شخصیتهای فیلم کند, بیننده قاتل را حدس بزند و در فضای کاملا فانتزی و غیر واقعی غوطه ور شود.

 

از نکات جالب فیلم نام Francis Ford Coppola در لیست Executive Producer هست .

موسیقی فوق العادع فیلم هم کار دنی الفمن مشهوره که موسیقی فیلم سوئینی تاد رو نیز در کارنامه اش دیده میشود.

 

بازیگران کاربلد و حرفه ای نقطه ی قوت بدون شکی در فیلم است :

در اسلیپی هالو بازیگرانی چون جان کریستوفر دپ دوم در نقش Ichabod Crane، کریستینا ریچی در نقش Katrina Van Tassel، میراندا ریچاردسون در نقش Lady Van Tassel / Crone، مایکل گمبون در نقش Baltus Van Tassel، Casper Van Dien در نقش Brom Van Brunt، جفری جونز در نقش Reverend Steenwyck و ریچارد گریفیتس در نقش Magistrate Philipse به ایفای نقش و بازیگری پرداخته‌اند. در فیلم اسلیپی هالو حدود ۱۵ بازیگر جلوی دوربین رفته‌اند که از نظر تعداد بازیگران می‌توان اسلیپی هالو را یک اثر پربازیگر عنوان کرد. از این‌لحاظ کارگردانی فیلم اسلیپی هالو باتوجه به بازی گرفتن از این تعداد بازیگر و مدیریت آنها کار بسیار دشواری بوده است؛ باید بررسی کرد آیا تیم برتون به‌عنوان کارگردان و به‌عنوان بازیگردان و همچنین تیم بازیگری اسلیپی هالو توانسته‌اند در این زمینه موفق باشند و بازی‌های درخشانی را نمایش دهند؟

از دیگر بازیگران فیلم اسلیپی هالو می‌توان به ایان مک دیارمید در نقش Doctor Lancaster، مایکل گاف در نقش Notary Hardenbrook، کریستوفر واکن در نقش Hessian Horseman، Marc Pickering در نقش Young Masbath، Lisa Marie در نقش Lady Crane، استیون ودینگتون در نقش Killian، Claire Skinner در نقش Beth Killian و کریستوفر لی در نقش Burgomaster اشاره کرد.

اسلیپی هالو فانتزی ترسناک خاطره انگیز تیم برتون از رمان مشهور واشنگتن است که در ایران نیز ترجمه و بسیار مورد استقبال قرار گرفته است. این سومین همکاری بزرگ جانی دپ و تیم برتون است که فیلم‌های به یادماندنی را خلق کردند. پیتر تراورز از رولینگ استون در مورد فیلم می‌گوید فیلمبرداری باشکوه فیلم با جلوه های و هیجان‌های عاشقانه و خیمه شب بازی همراه است و تصاویر خیره کننده ای خلق کرده اند. تاد مک کارتی نیز از ورایتی معتقد است با یک داستان ترسناک سرگرم کننده و غیر عادی طرف هستیم که مخاطبان را در یک کابوس رویا و خونین غرق می‌کند.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *