ابری با احتمال بارش کوفته‌قلقلی (Cloudy with a Chance of Meatballs) 2009

┋[ابری با احتمال بارش کوفته‌قلقلی» Cloudy with a Chance of Meatballs]┋, یک فیلم پویانمای رایانه ای در ژانر (“انیمیشنماجراجوییکمدی“)، محصول سال ۲۰۰۹ شرکت سونی پیکچرز انیمیشن است. این فیلم در تاریخ ۱۸ سپتامبر ۲۰۰۹ اکران شد و توسط کلمبیا پیکچرز توزیع گردید.

در این فیلم بیل هیدر، آنا فاریس، جیمز کان، اندی سمبرگ، بروس کمبل، بابی جی تامپسون، آقای تی، بنجامین برت , نیل پاتریک هریس به هنرمندی پرداخته‌اند.

داستان بدین قرار است که دانشمندی به نام فیلیپ (Fillip) سعی می کند مشکل کمبود مواد غذایی دنیا را حل کند. بنابراین دستگاهی می سازد که هر نوع غذایی را که سفارش دهید، می تواند تهیه کند. اما از وقتی که ماشین از کنترل خارج می شود، روزهای دردسرساز برای مردم شروع می شود و دستگاه شروع می کند به تولید باران های غذایی و بر سر ساکنین شهر همبرگر، سوسیس، گوشت، اسباگتی، سوشی و سیب زمینی می بارد.

این فیلم اقتباسی آزاد از کتابی به همین نام برای کودکان نوشتهٔ جودی بَرِت و ران برت است.

کتاب داستانی برای کودکان از جودی بَرِت و تصویرسازی ران بَرِت که در سال ۱۹۷۸ میلادی توسط انتشارات سیمون و اسکاستر به چاپ رسید.

فلینت لاک وود مخترع جوانی است که به خاطر اختراع چیزهایی که سرانجامی ناقص، آشفته و یا ناخواسته دارند، همواره با پدرماهیگیر و تکنولوژی گریزش ، تیم لاک وود ، اختلاف دارد. از جمله اختراعات عجیب و غریب وی می توان به « کفش های افسانه ای » که پاهای او را برای همیشه در کفش های پلاستیکی غیرقابل نفوذی محبوس می کند، اشاره کرد.

مادر فلینت که همیشه معتقد بوده او یک روز بسیار مشهور خواهد شد، سالها پیش قبل از فارغ التحصیل شدن وی از دنیا رفته است. فلینت به اختراعات سوال برانگیزش مثل یک تلویزیون کنترل از راه دور که قابلیت فرار کردن دارد و یک ماشین پرنده ی بدون بال ادامه می دهد. او و دیگر شخصیت های داستان در یک جزیره ی کوچک و ناشناخته درست در وسط اقیانوس اطلس زندگی می کند.


یک روز فروشگاه ساردین- غذایی که همه ی اهالی توانایی خریدنش را دارند- تعطیل می شود.فلینت امیدوار به حل مشکل غذای مردم ماشینی اختراع می کند که قادر است آب را به غذا تبدیل کند اما این دستگاه به خاطر مقدار کم الکتریسیته از کار می افتد . روز بعد فلینت در خلال یک گردهمایی به مناسبت بازگشایی پارکی تفریحی به نام «سرزمین ساردین» که با حمایت شهردار شلبورن و برنت (که از زمان کودکی نمایندگی تولیدات ساردین شهر را برعهده داشته)، برگزار شده، دوباره دستگاه خود را با استفاده از نیروی برق نزدیک ترین نیروگاه آزمایش می کند.

همزمان یک کارآموز هواشناسی از نیویورک به نام سام اسپارگز برای تهیه ی گزارش به جزیره فرستاده می شود و اتفاق مهمی که در این جزیره می افتد را به همه جای دنیا مخابره می کند: دستگاه فلینت قطعه ای از پارک را نابود کرده و به سوی آسمان پرواز می کند. سپس توده های بزرگی از ابرهای ارغوانی آسمان را پوشانده و بارانی از چیزبرگر بر شهر می بارد!


فلینت بعد از آن وسیله ای ارتباطی برای اهالی شهر اختراع می کند که به آنها اجازه می دهد هرچیزی که برای خوردن از آسمان می خواهند را سفارش دهند. مثل بستنی به مناسبت تولد کال، پسر مأمور پلیسی به نام ارل، و همین طور مقدار بسیار زیادی غذا برای شهردار تا وی با خوردن آنها خود را خفه کند! از آن پس نام جزیره از Swallow falls (به معنی آبشار قورت دادن) به Chew and swallow (قورت دادن و جویدن) تغییر می یابد و شهردار می کوشد با راه اندازی کشتی های تفریحی ، گردشگران را از سرتاسر دنیا برای خوردن به جزیره بکشاند. به همین مناسبت او از فلینت دعوت می کند برای بازگشایی دوباره ی جزیره و بریدن روبان افتتاح حضور یابد. فلینت در همین زمان متوجه می شود که به مقدار این غذاها مدام افزوده می شود. پس تصمیم می گیرد دستگاه اش را خاموش کند. اما شهردار(که به طرزی غیرعادی چاق شده است) او را تحت فشار قرار می دهد که این کار را نکند.
سام درست قبل از رسیدن توریست ها پی می برد که تمام دنیا به خاطر مسائل این جزیره به خطر افتاده است. فلینت این بار نمی پذیرد که دستگاه اش را خاموش کند. اینگونه جزیره گرفتار گردبادی از اسپاگتی می شود و فلینت ناگزیر برای از کارانداختن دستگاه به سوی آزمایشگاه اش می دود. اما درهمین زمان شهردار وسیله ی ارتباطی را خراب می کند. با این کار طوفان می شود و بارانی از تکه های غول آسای غذا دنیا را مورد تهدید قرار می دهد. در نهایت فلینت با کمک میمون دست آموزش، استیو، با همراهی سام ، فیلمبردار او – مانی- و همین طور برنت، به جستجوی دستگاه که به یک کوفته قلقلی غول آسا تغییر شکل یافته ، می روند و آن را نابود می سازند.

فیلم نقدهای بسیار خوبی از جانب منتقدین دریافت کرده است. اکثر پایگاه های اینترنتی و نشریات گزارش داده اند که تقریباً ۸۶ درصد این نقدها مثبت بوده اند. ارنست هاردی از لس آنجلس ویکلی گفته است که فیلم «تر و تمیز، خردمندانه و دارای ریتمی سریع است». هاردی همچنین در مورد جلوه های سه بعدی فیلم گفته که آنها «فوق العاده» اند و به غیر از آن فیلم مملو است «از طنزهای جدید و لحظات بسیار بامزه … » . میشل فیلیپس از شیکاگو تریبون چنین نوشته است: « طنازی های این فیلم سه بعدی، به خصوص آنهایی که در نیمه دوم آن عرضه می شوند، بینندگان را راضی نمی کنند… اما صبر کنید! این فیلم برای من یا شما ساخته نشده است. ابری… به بچه های ۹ساله اختصاص دارد.»
کایل اسمیت از نیویورک پست دو ستاره به فیلم اختصاص داده و اظهارنظر کرده است که « این فیلم انیمیشن داستان اولیه ی کودکانه ای که براساس اش ساخته شده است را به درستی وسعت بخشیده، اما در نیمه ی دوم آن را به سرانجام نرسانده است.»

بیل هیدر، در نقش فلینت لاک وود؛ یک مخترع جوان و قهرمان اصلی داستان.
آنا فریس، در نقش سامانتا «سام» اسپارکز؛ یک کارآموز هواشناسی از نیویورک و دختری که فلینت عاشق اش می شود.
نیل پاتریک هریس، در نقش میمونی به نام استیو؛ حیوان دست آموز فلینت که توسط دستگاهی که افکارش را می خواند می تواند با انسان ها ارتباط برقرار کند.
جیمز کان ، در نقش تیم لاک وود؛ پدر بیوه و تکنولوژی گریز فلینت.
بروس کمپبل ، در نقش شهردار شلبورن؛ شهردار جزیره و ضد قهرمان داستان.
اندی سامبرگ ، در نقش برنت.
مستر تی ، در نقش مأمور پلیسی به نام ارل دوراکس؛ که ورزشکار است ، ولی طاقت پوشیدن شلوار پلیس ها را ندارد.
بابی جی . تامسون، در نقش کارل دوراکس؛ پسر ارل و یک بچه ی لوس.
بنجامین برات ، در نقش مانی؛ فیلمبردار گواتمالایی سام که پیش تر دکتر، کمدین و کمک خلبان بوده است.
ال روکر، در نقش پاتریک پاتریکسون؛ مسئول خبر ایستگاه هواشناسی.
لورن گراهام، در نقش فرن لاک وود؛ مادر مرحوم فلینت.
ویل فورته، در نقش جوتون؛ یکی از اهالی دهاتی ماب جزیره.

سونی پیکچرز انیمیشن در ۱۶ آگوست سال ۲۰۰۶ اعلام کرد که در نظر دارد فیلمی بر اساس این کتاب کودکانه بسازد. در ۱۸ سپتامبر۲۰۰۸ نشریه ی ورایتی در مطلبی درج کرد که قرار است بیل هیدر و آنا فریس به جای نقش های اصلی فیلم صحبت کنند. مدتی بعد فیلیپ لُرد (یکی از نویسندگان) و کریستوفر میلر (یکی از کارگردانان و نویسندگان) در مصاحبه ای عنوان کردند در این فیلم که در واقع هجوی است بر برخی فیلم های فاجعه ای چون توئیستر، آرماگدون و روزی پس از فردا با یکدیگر همکاری خواهند کرد.
ابری با احتمال ریزش کوفته قلقلی دومین فیلم انیمیشنی است که با استفاده از نرم افزار رندرینگ انیمیشن شرکت سونی با عنوان «آرنولد» ساخته شده است.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *