جادوگر (The Witch) 2015

┋(جادوگر » The Witch)┋, فیلمی است در ژانر ┋( ترسناکمعمایی )┋, به نویسندگی و کارگردانی (رابرت اگرز) که در سال ۲۰۱۵ منتشر شد. از بازیگران آن می‌توان به (” آنیا تیلور-جوی، رالف اینسون، کیت دیکی و جولیان ریچینگز “) اشاره کرد.

رابرت ایگرز فیلم جادوگر را براساس دستنوشته های محلی ساخته  و شکل و فرم داده است.

فیلم‌های ترسناک رفته رفته طرفداران بیشتری را در سراسر جهان به خود جذب می‌کنند و مخاطب آن‌ها را اکثراً قشر جوانان تشکیل می‌دهند.ترس از خصوصیات فطری هر انسان می‌باشد که به علت عدم شناخت ذات خود نسبت به بازسازی عوامل خارجی برای تسکین خود می‌باشد لذا با پرداختن و تماشای فیلم‌هایی از گونهٔ وحشت نسبت به تخلیه خود اقدام می‌نماید.

┋(جادوگر » The Witch)┋, بخاطر نوع ساخت و استخوان بندی روانکاوانه ای که دارد, جزو فیلم های خوب در ژانر ترسناک بشمار می آید. البته برای اثبات و ادامه ی بحث میخواهم از ابتدا در مورد ژانر ترسناک(وحشت) بگوییم:

فیلم ترسناک یکی از ژانرهای فیلم است که در ابتدا خیلی تحت تأثیر فیلم‌های اکسپرسیونیسم قرار داشت و بیشتر ساخته ها ناخودآگاه یا آگاهانه گرایش به آن سمت داشتند. در این ژانر از عامل‌های ترس، نفرت و وحشت استفاده میشود. در این‌گونه فیلم‌ها از صحنه‌های استرس زا, ترسناک و فراطبیعی استفاده میشود و البته معمولاً با ژانرهای فانتزی و علمی-تخیلی نیز تداخل دارد. این ژانر شباهت نزدیکی نیز با ژانر دلهره‌آور دارد.

در فیلم ترسناک با استفاده از عنصر ترس از ناشناخته‌ها و کابوس‌ها ترس به بیننده القا می‌شود. استفاده از جلوه های صوتی و تصویری و جلوه های ساختاری مختلف در شی بی جان یا جاندار و … ، فضاهای مرموز و مه‌آلود و همچنین نورپردازی با مایه‌های تیره از ویژگی‌های دیگر این گونه‌است.

فیلم‌های ترسناک، زیرشاخه‌های گوناگونی دارند که (فیلم اسلشر) و (فیلم روانکاوانه) از محبوب‌ترین موارد در این سبک و ژانر است. در فیلم‌های ترسناک روانکاوانه به ندرت از خشونت یا خون استفاده می‌شود که برای مثال در همین فیلم جادوگر یا فیلم حلقه ها نیز از همین سبک استفاده شده‌است و خون و خونریزی را نمی بینیم که مثل  در فیلم اره یا مقصد نهایی وجود دارد که درصد بالایی از فیلم در کشتار و خونربزی است.

در فیلم‌های اسلشر, از خشونت بسیار زیاد و معمولاً از دست دادن اعضای بدن، تکه‌تکه شدن و… استفاده می‌کنند. از معروف‌ترین فیلم‌های ژانر اسلشر، می‌توان به بدبو، مقصد نهایی، هالووین، و سری فیلم‌های اره و …اشاره کرد.

┋(جادوگر » The Witch)┋, از آن دسته فیلم های ترسناک که کاملا یهویی موجودی از کنار دیوار رد شود یا وقتی مثلا بازیگر در آشپزخانه است و حواسش نیست از پنجره موجودی به او نگاه میکند و … نه! این فیلم از اینگونه فیلمها نیست .

این فیلم می خواهد مخاطبش زا با اصول و قواعد خودش و با بنیان روتنشناسانه و حال و هوای خلق یک اثر باورپذیر از لحاظ قابل قبول بودن جریان فیلم و بازی بازیگرانش که در آن تاریخ و با ذهنیت مردم آن زمان میشود چنین روندی اتفاق بی افتد, شما را پای فیلم بنشاند و سکانسهای استرسزای فیلم را کم کم و زیرپوستی به شما نمایش دهد .

این فیلم با روند کلی ترسناک بودنش و با استخوان بندی و فرم روانکاوانه که با اتمسفرسازی قصد دارد بیننده فیلم را تحت تاثیر نوع ترس و نوع نگاه و ساختار متفاوتش کند.

مواردی چون خرافه پرستی و ذهنیت ها و خرافه های متعدد در آن زمان و افکار بیهوده جادوگری و دست بردن به دنیای جن ها و شیطان که با  مشکلات و مسائل روحی انسانی گره خورده باعث میشود خانواده ای را ببینیم که ناخواسته و ندانسته به جرقه ای بند است تا بنیان خود رااز بین ببرد.


┋(جادوگر » The Witch)┋, در وهله اول انگار میخواهد آن چیزی که ما تصور کرده ایم و متوجه شده ایم را ادامه دهد ولی در ادامه کاملا مارا غافلگیر میکند و جریانی خاص و پر استرس و وحشتناک را از روایتی ترسناک به نمایش میگذارد.

اثری که نه می‌توان با آن همزاد پنداری کرد و نه از آن بدتان بیاید. شیطانی درونی که در خانواده‌ای شامل بچه‌های قد و نیم قدی رشد می‌کند و گریبان‌گیر تمامی اعضای خانواده می‌شود. خانواده‌ای ترد شده از دهکده و روستای خویش و همچنین ترد شده از انسانیت خود. کارگردان برای تاثیر‌گذاری بیشتر اثر خود، محوریت داستان را به درون خانواده‌ای عاجز و درمانده می‌برد.

در فیلم جادوگر به خوبی عنوان میشود که اگر انسان به بلایی دچار میشود و به اضمحلال میرسد ریشه اصلی آن خودش است, به صراحت عنوان میشود که گناهان آدمیزاد است که از او موجودی ترسناک میسازد, چقدر درست و صریح به تصویر کشیده شده وقتی انسان دروغ و تهمتی را به کسی نسبت میدهد و
مثل بومرنگی یقه خودش را میچسبد, وقتی فیلمساز فرم بلد باشد نتیجه اش میشود همین که چگونه جهل وخرافه پرستی ریشه در افکار و عقاید غلط آدمی دارد.

به نوشته دیوید الریک که میگوید:

این فیلم دوگانگی مدرنیته و از نوع فرمول موفق فیلم های دهه هفتاد است که آقای اگرز تحت تاثیر قرار داده است. بله ممکن است شیطان کاملا واقعی باشد ولی چیزی که مایه ی ترس است شیطان درون قلب خودمان است . چیزهای وحشتناک زیادی در دنیای سیاه فانتزی گونه این فیلم رخ می دهد، اما تقریبا در هر قسمت از فیلم این گونه نیست چون شیطان برای پیچاندن داستان وارد شده است. در عوض بیشتر اوقات این اتفاقات ، نتیجه شکست های خود انسان است ، به علت غرور ، پیروی از اعتقادات تعصب آمیز و روی آوردن به ترس و عوام فریبی در اوقاتی که رحم و دلسوزی بیشتر کارساز است.

اگرز قصه فیلمش را از دل رسم های قدیمی و افسانه ها بیرون آورده است اما چیزی که در این داستان کوتاه به آن دست یافته است تکان دهنده و حیاتی است. (ساحره) داستان خانواده ای است که سعی در جداکردن خود از اجتماع دارد و زمانی که آن حفره ها سر باز کنند دنیای بی رحم بیرون، تاریکی خود را نشان می دهد.

 

اشتراک گذاری

1 یک نظر

 1. عبـــــاس پاسخ

  بسیار جالب بود و خواندنی .
  من همیشه عاشق خوندن در مورد فیلمها و سریالها بودم و خیلی جاها خیلی نقد و تحلیل و بررسی و درباره فیلمها و سریالها را خوندم.
  ولی همونطور که عرض کردم تماشاخانه و بخصوص بخش بزرگ ( اخبار -معرفی-ونقد فیلمهای روز جهان) بسیار حرفه ای و بادقت و وسواس عمل میکنند .
  اینرو از روی تجربه چند سال خواندن اینگونه موارد عرض کردم .
  .
  .
  بسیار ممنونم از تلاشتان.
  .
  همینطور ادامه دهید.
  .
  کاربرانی هستند که ریزبین هستند و تلاشتان را میدانند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *